1211P503
Part Number:
1211P503
Description:
TRIMMER 50KOHM 0.75W PC PIN SIDE
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Resistance :
50 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±5%