1211P100
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
1211P100
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Turns :
22
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±5%