1208P103
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
1208P103
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
16
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Rectangular - 0.264" x 0.165" Face (6.70mm x 4.20mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%