1113B103
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
1113B103
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.75W SLD HK TOP
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Round - 0.531" Dia (13.50mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Solder Hook
Tolerance :
±10%