3318S-1-101A
Part Number:
3318S-1-101A
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.1W PC PIN SIDE
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
100 Ohms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Rectangular - 0.272" x 0.256" Face (6.90mm x 6.50mm)
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%