3318P-1-102
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3318P-1-102
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.1W PC PIN TOP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
1 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Rectangular - 0.264" x 0.252" Face (6.70mm x 6.40mm)
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%