SM4ETA502
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
SM4ETA502
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.25W J LEAD SIDE
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
12
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
5 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.193" x 0.177" Face (4.90mm x 4.50mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±10%