TC86P-1-101
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
TC86P-1-101
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.3W PC PIN TOP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.3W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
100 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.303" x 0.268" Face (7.70mm x 6.80mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%