TC86F-1-502
Part Number:
TC86F-1-502
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.3W PC PIN TOP
Power (Watts) :
0.3W
Resistance :
5 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 0.303" x 0.268" Face (7.70mm x 6.80mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Tolerance :
±20%