3318G-1-503A
Part Number:
3318G-1-503A
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.1W PC PIN TOP
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
50 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Rectangular - 0.287" x 0.256" Face (7.30mm x 6.50mm)
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%