PVG3A503A01R00
Part Number:
PVG3A503A01R00
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.25W J LEAD TOP
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
50 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 0.142" x 0.134" Face (3.60mm x 3.40mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±20%