PVG5H100A01R00
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PVG5H100A01R00
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.25W J LEAD SIDE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
11
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.189" x 0.146" Face (4.80mm x 3.70mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±10%