PVZ3A102A01R00
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PVZ3A102A01R00
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.1W J LEAD TOP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
1 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Rectangular - 0.126" x 0.122" Face (3.20mm x 3.10mm)
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±30%