PV37W100A01B00
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PV37W100A01B00
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
12
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.252" x 0.157" Face (6.40mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%