PVC6M103A01B00
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PVC6M103A01B00
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Ceramic
Size / Dimension :
Square - 0.272" x 0.272" Face (6.90mm x 6.90mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%