3309P-1-501
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3309P-1-501
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
500 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.453" x 0.354" Face (11.50mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±25%