PTC15LV15-502A2020
Manufacturer:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part Number:
PTC15LV15-502A2020
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
PTC15LV 5K/20%/ cermet trimmer P
In Stock:
98
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
5 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Round - 0.406" Dia x 0.236" H (10.30mm x 6.00mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%