PT10LH01-102B2020
Manufacturer:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part Number:
PT10LH01-102B2020
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
10K Log Slot Side Adj RoHS Carbo
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.07W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.406" Dia x 0.476" H (10.30mm x 12.10mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%