PT6KV-503B2020
Manufacturer:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part Number:
PT6KV-503B2020
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
50K 6mm Carbon Pot Top Adj(Verti
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Active
Resistance :
50 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.248" Dia x 0.248" H (6.30mm x 6.30mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%