PT6KH-201B2020
Manufacturer:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part Number:
PT6KH-201B2020
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
200 Ohm 6mm Carbon Pot Side Adj(
In Stock:
970
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.248" Dia x 0.138" H (6.30mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%