3250L-1-500M
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3250L-1-500M
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 50 OHM 1W WIRE LEADS TOP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Panel Mount, Wire Leads
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
50 Ohms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Rectangular - 0.500" x 0.187" Face (12.70mm x 4.75mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Wire Leads
Tolerance :
±5%