Y5050500R000J0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Part Number:
Y5050500R000J0L
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W WIRE LEADS
Manufacturer :
VPG Foil Resistors
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
500 Ohms
Resistive Material :
Metal Foil
Size / Dimension :
Rectangular - 0.325" x 0.195" Face (8.26mm x 4.95mm)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Termination Style :
Wire Leads
Tolerance :
±5%