Y406950R0000J0L
Part Number:
Y406950R0000J0L
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN SIDE
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
21
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
50 Ohms
Resistive Material :
Metal Foil
Size / Dimension :
Rectangular - 0.420" x 0.170" Face (10.67mm x 4.32mm)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±5%