3250W-1-100M
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3250W-1-100M
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN TOP ADJ
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±5%