3292L-1-100MLF
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3292L-1-100MLF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.5W WIRE LEADS
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Panel Mount, Wire Leads
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Wire Leads
Tolerance :
±10%