3345W-1-501
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3345W-1-501
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
500 Ohms
Resistive Material :
Wirewound
Size / Dimension :
Rectangular - 0.525" x 0.450" Face (13.34mm x 11.43mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±5%