3082P-45-103LF
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3082P-45-103LF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.3W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
10
Power (Watts) :
0.3W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.169" x 0.115" Face (4.30mm x 2.92mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%