3059P-1-102MLF
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3059P-1-102MLF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Turns :
22
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%