3252P-1-102
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3252P-1-102
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%