PV12T100A01B00
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PV12T100A01B00
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
4
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.299" x 0.354" Face (7.60mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%