ST-7ETA101
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
ST-7ETA101
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
3
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.252" x 0.240" Face (6.40mm x 6.10mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±20%