3266P-1-100
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
3266P-1-100
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
12
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.250" x 0.174" Face (6.35mm x 4.42mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%