78PR100LF
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
78PR100LF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
22
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 1.250" x 0.195" Face (31.75mm x 4.95mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%