43WR10KLFTB
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
43WR10KLFTB
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10KOHM 0.125W J LEAD TOP
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
11
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.161" x 0.125" Face (4.10mm x 3.18mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±20%