83YR200KLF
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
83YR200KLF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 200KOHM 0.5W J LEAD SIDE
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
200 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.270" x 0.200" Face (6.86mm x 5.07mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±10%