ST-5EX103
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
ST-5EX103
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.25W GW SIDE
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
14
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.236" x 0.169" Face (6.00mm x 4.30mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±10%