44JR20LFTB
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
44JR20LFTB
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
9
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
20 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.198" x 0.190" Face (5.03mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±20%