44WR50LFT13
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
44WR50LFT13
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
9
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
50 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.190" x 0.154" Face (4.83mm x 3.91mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±20%