93PR20LF
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
93PR20LF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN TOP ADJ
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
20 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Round - 0.500" Dia (12.70mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%