84XR200KLF
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
84XR200KLF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 200K OHM 0.25W GW SIDE
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
12
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
200 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.290" x 0.250" Face (7.37mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±10%