83PR50KLF
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
83PR50KLF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W GW TOP ADJ
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
50 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.320" x 0.250" Face (8.12mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±10%