CT-9EW201
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
CT-9EW201
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
18
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.378" x 0.217" Face (9.60mm x 5.50mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%