CT-6EF100
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
CT-6EF100
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN BACK
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Bottom Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Round - 0.413" Dia (10.50mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%