22SR10KLFTR
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
22SR10KLFTR
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.125W J LEAD
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.146" x 0.142" Face (3.71mm x 3.61mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±20%