TS53YL201MR10
Manufacturer:
Vishay / Sfernice
Part Number:
TS53YL201MR10
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Square - 0.197" x 0.197" Face (5.00mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
Gull Wing
Tolerance :
±20%