64PR200KLF
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
64PR200KLF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 200KOHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
12
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
200 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Square - 0.250" x 0.250" Face (6.35mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%