68XR10LF
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
68XR10LF
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
20
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.375" x 0.245" Face (9.53mm x 6.22mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%