ST-4EA103
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
ST-4EA103
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±20%