72PMR200LFTB
Manufacturer:
TT Electronics / BI Technologies
Part Number:
72PMR200LFTB
Category:
Trimmer Potentiometers
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer :
Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%