72XLR10KLF
Part Number:
72XLR10KLF
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 0.375" x 0.187" Face (9.53mm x 4.75mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±10%